gry do pobrania za darmoDługo wyczekiwana gra przez starych wyjadaczy rpg, czy też gier strategicznych a nawet rts pojawiła się dostępna do pobrania i już teraz możesz zagrać w SpellForce 3 i poczuć klimat tej jakże niedocenianej gry. 3 odsłona zapoczątkowanej w 2003 roku serii gier science fiction, łączącej cechy strategii RTS z elementami RPG. Wewnątrz powstanie gry odpowiada założone przez wydawcę cyklu atelier Grimlore Games, w team którego weszli m. in. twórcy dwóch pierwszych odsłon tytułu. Pod względem fabularnym zabawa stanowi swoisty prequel pełnej serii, a jej impreza toczy się w epokach, gdy fantastyczne uniwersum batalii stanowiło jeszcze spójny, gigantyczny kontynent. Wpłynęło to bez wątpliwości na nową strukturę lokacji, która zastąpiła dotychczasowy projekt połączonych portalami wysepek. Co do mechaniki twórcy sięgnęli aż do sprawdzonych rozwiązań cyklu, oferując grę strategiczną, w której podnosimy obóz i werbujemy armia, uczestnicząc w spektakularnych potyczkach. Elementy strategiczne uzupełniają tradycyjnie bohaterowie różnych klas oraz zdolności, system rozwoju istot oraz liczne zadania fabularne – niczym w klasycznej grze RPG. Nie zapomniano także o opcjach batalii wieloosobowej, toczonej za pomocą portalu Spellforce. net. Studio Grimlore Games jak na razie chwali się swoją nową grą w zasadzie na wszelkiej maści konwentach i targach, i owo dzięki jednemu z takowych wydarzeń możemy zobaczyć wiele minut rozgrywki ze Spellforce 3 do pobrania i osobiście jestem nadzwyczaj zbudowany tym co w tej okolicy zobaczyłem. Cieszą mnie w zasadzie rozbudowane RPG-owe elementy batalii – drzewka umiejętności, statystyki, ekwipunek i mówiąc w kilku słowach jestem coraz bardziej przekonany, że ta seria zaliczy naprawdę udany powrót, kiedy w dalszej części roku kalendarzowego zadebiutuje na PC. Wystawiając w SpellForce 3, dysponowałem do dyspozycji jedną rozwiniętą misję, którą pobawiłem się przez półtorej godziny.

SpellForce 3 to nowe wyzwania dla graczy

Uświadczyłem w niej i pierwiasteków RPG-owych, i RTS-owych. Wesołą drużyną złożoną z człowieka, elfki i krasnoluda łoiłem w kółko wilki oraz pająki, by później przejąć dowództwo nad małym obozem wojskowym i z pomocą pokaźnej armii eskortować wieśniaków. W grę wchodziła wroga frakcja ludzi, więc było z kim – przynajmniej teoretycznie – zmierzyć się na szersza skalę.

Wrażeniom z pewnością nie sprzyjają też pozbawione głosów dialogi i brak jakichkolwiek przerywników filmowych. Kiedy z kimś rozmawiamy albo gdy rozgrywa się ważna dla historii scena, jednostki po prostu stoją tak, jak stały w trakcie rozgrywki; zmieniają się tylko chmurki dialogowe. Ekspozycja jest bardzo umowna, dramaturgia martwa jak Nazgule. Dodatkowo silnik graficzny nie radzi sobie z postaciami – nawet tymi ważnymi. Poza tym nie wiem, czy to kwestia tej akurat misji, czy może ogólna cecha trójki, ale choć mapa była rozległa, nie natknąłem się tam na zadania poboczne. Pamiętam, że w poprzednich częściach bardzo łatwo było zboczyć z głównego wątku i zająć się nieobowiązkowymi tajemnicami. Tutaj im głębiej zapuszczałem się w pola, lasy i monotonną sklejkę wilków i pająków, tym bardziej uderzała mnie pustka świata. Zubożała też perspektywa – w przeciwieństwie do poprzednich odsłon, tutaj nie ustawimy sobie kamery zza pleców bohatera. Już nawet nie chodzi o łatwość, choć faktycznie trudniej byłoby mi ograć kota w „Hirołsy”. AI właściwie nie istniało, tak po prostu. Komputer zdawał się wykonywać losowe czynności nie mające zbyt dużo wspólnego z tym, co faktycznie działo się na mapie. Robociarzów niosących dzielnie drewno aż do tartaku – nawet u dołu chlaśnięciami mieczy całej przejażdżki konnej – może ażebyś zaakceptował, usprawiedliwiając to RTS-owymi schematami. Ale już owe, że wrodzy żołnierze bawią trzy metry od masakry, jaką urządzam im w sercu miasta, i tranquillo patrolują sobie okolicę… Istotnie coś tu poszło niesłychanie, bardzo nie tak. Gra SpellForce 3 pobierz już jest i więcej na temat tej gry możesz poczytać na Wikipedia Spell Force a także na oficjalnej stronie producenta, w której również można poczytać o ciekawych aktualnościach nt tej gry i prawdopodobnie o przyszłych dodatkach.